~ Twilight ~
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Brent Smedley-Iced Earth Tr Röportajı Gerçekleştirildi

Brent Smedley-Iced Earth Tr Röportajı Gerçekleştirildi Empty Brent Smedley-Iced Earth Tr Röportajı Gerçekleştirildi

Mesaj tarafından Tokioßaby~ Çarş. Haz. 17, 2009 2:44 pm

Iced Earth TR:
Öncelikle başarılı müzisyenlik hayatın ve müziğindeki özgünlüğünün gözler önünde oluşu size olan hayranlığımızı kat be kat artırmış durumda.Iced Earth tarihinin değişen birçok elemanları arasında en öne çıkan nadir müzisyenlerden biri olduğunuz su kaldırmaz bir gerçek.Sizi o muhteşem Alive In Athens performansınızdan Framing Armageddon'a kadar uzanan bir dönemden beri hayranlıkla takip etmekteyiz.Wicked European Tour kapsamında IcedEarth.Com üzerinden yayınladığınız günlük ile de sizi yakından tanıma fırsatına erişmiş bulunmaktayız.Tüm bunlardan sonra son olarak Iced Earth TR ailesi olarak bizlere röportaj imkanı tanıdığınız için teşekkür ediyor ve sorularımıza geçiyoruz...

Brent Smedley:
Güzel sözleriniz ve hayranlığınız için teşekkür ederim. Son Tur dahilinde yazdığım "Yol Raporu" ve bu röportaj benim için bir onur.

Iced Earth TR:
Röportajımıza başlarken grubu bir yana "Brent Smedley"'ı daha yakından tanımanın daha iyi olacağına kanaat ettik.Grubu bir kenara bırakıp size dönecek olursak bir Heavy Metal adamı olan Brent Smedley'nin dünya görüşleri nelerdir ? Davul çalma konusundaki hikayesi ve Iced Earth ile tanışmanız konusunda bizi aydınlatır mısınız ?

Brent Smedley:
Dünya görüşüm, barış, sükunet ve güzelliğin, trajedi ve yıkımla birlikte hareket edebileceği yönünde. İnsanlık tarihi içerisinde küçük bir periyotta yaşıyoruz. Geleceğimiz ellerimizde ve verdiğimiz kararlar doğrultusunda şekilleniyor.

Müziğe 7 yaşımda piyano ile başladım. Yarım yıl piyano dersi aldıktan sonra gerçekten çalmak istediğim şeyin davul olduğunu farkettim. Komşum John Weldon'dan ders almaya başladım. Vietnam gazisi bir subaydı. Onla kısa bir süre çalıştım, bazen haftada 3 ders alıyordum. Ondan sonra büyük davul ustası Jimmy Glenn Sr.dan ders almaya başladım. Okul grubunda çalmamı istedi. Okuldaki son 4 yılımda konserlerde çaldım. Senfonik, bazen jazz konserlerinde, bazende perküsyoncu olarak çaldığım konserler oldu. Heavy Metal Davulcusu kariyerime başlamadan önce perküsyon ve davul dersleri almakla meşgul idim.

Iced Earth'e katılma hikayem ilginçtir. Kardeşimle birlikte Oracle adlı grubumuzda çalıyorduk. Alman bir kayıt şirketiyle küçük boyutlu bir sözleşmemiz vardı. Sonra Steve Wodham adlı büyük bir Iced Earth fanı ile tanıştım. Onunla telefonda konuşmuştuk ve bugüne kadar bir kez bile görmüş değilim. Benim için Jon'u aradı ve grubumuz için yapabileceği birşey olup olmadığını sordu. Jon ona bir davulcuya ihtiyacı olduğunu söylemiş. Bir kaç hafta sonra seçmeler için çağrıldım ve Century Media'dan bir adet sample cd aldım. Bu CDde "Desert Rain" vardı. Çok güzel bir introsu vardı. O kadar beğendimki telesekreterime bu müziği koydum. Jon beni aradığında önce bu şarkıyla karşılaştı. Bıraktığı mesajı asla unutamam. Yazgımı anlatan mesajdır. Geriye kalanı ise, dedikleri gibi, tarihtir...

Iced Earth TR:
Her fanın grupları ve elemanları açısından merak ettikleri bazı özel soruları ve ilgi odakları vardır malumunuz.Mesela Steve in West Ham fanatikliği.Lars ın Nwobhm ve tenis fanatikliği.Lemmy nin sözleri ve hayata bakış açısı.Adamımız Jon un kıyamet kehanetleri :=) Bu bağlamda sizin heavy metal dışındaki uğraşlarınız,ilgileriniz nelerdir ?

Brent Smedley:
Müzik dışında kalan zevklerim, eşim dostlarım ve ailemle birlikte olmaktır.
Bisiklete binmekten hoşlanıyorum, doğa gezilerini seviyorum. İyi bir pin pon oyuncusuyum. Ayrıca güneş sistemi, yıldızlar, gezegenler ve bilimkurgu ilgimi çekiyor.

Iced Earth TR:
Şimdi Iced Earth ile ilgili sorularımıza girmenin zamanı geldi.Öncelikle Iced Earth olarak çok çalkantılı ve zorlu bir dönem geride bırakıldı.Fanların bir kısmı hala Matthew Barlow'un geri dönüşü gibi devasa bir olaya inanmakta zorlanıyor.Bu ani olaylar ve bu üye değişikliğinde Tim'in ani gidişi ve Matthew'ın geri dönüşünün sizce olması gerektiği gibi olduğunu düşünüyor musunuz?Bu konu hakkında samimi düşüncelerinizi merak etmekteyiz.

Brent Smedley:
Tim'den Matt'e dönüş... Tim mükemmel bir vokalist, fakat Iced Earth fanlarına göre Iced Earth'ün gerçek sesi Matt. Bu şekilde düşünürsek bu olması gereken bir şeydi. Tim'in gidişine üzülüyorum ama Matt'in dönmesine seviniyorum.

Iced Earth TR:
Tim Owens ile çıkarılan son albüm Framing Armageddon'un devamı olan Revelation Abomination'ın ikinci konsept albüm olması ve geçtiğimiz günlerde Matthew Barlow'un geri dönmesi ile konseptte bir kopukluk ve bütünlüksüzlük olacağını düşünüyor musunuz? Bu kopukluğu giderebilmek için Framing Armageddon albümünün Matthew Barlow ile tekrar kayıt edilebilmesi gibi bir durum mümkün mü ? 2008 yılında çıkacak olan yeni konsept albüm hakkında verebileceğiniz tüyolar nedir? Albümün genel yapısından söz edebilir misiniz?

Brent Smedley:
Tim'in gidişiyle Something Wicked Part 2'de herhangi bir kopukluk olacağını sanmıyorum, Tim ve Matt'in stilleri çok benziyor. Bu hikayeyi daha ilgi çekici hale getirecek. Framing Armageddon'un Matt ile tekrar kaydedilip edilmeyeceğini bilmiyorum. Gelen albüm hakkında bilgi vermem gerekirse en iyi Iced Earth albümü olacağını söyleyebilirim. Bir HM şaheseri daha ve mükemmel bir hikayenin bitişi. Çok büyük reklam ve promosyon yapılıcak ve yine bazı turlar olucak.

Iced Earth TR:
Revelation Abomination albümünün kayıtları sırasında bir DVD çekmek ve bunu Jon Schaffer'ın müjdelediği çıkacak olan DVD'de kullanıp albümün yapım aşamasını bize yansıtmak veya tıpkı Wicked Tour yolculuğunuzda yaptığınız gibi yaşadıklarınızı bir günlük haline getirip bizlerle paylaşmanız tüm Iced Earth fanatikleri tarafından beklenilen ve istenilen birşey.Böyle bir düşünceniz bulunmakta mı?

Brent Smedley:
Evet, DVD planlarımız var ama daha çok Something Wicked Part 2 turundan canlı kayıtlar üzerine olucak gibi. Yol Raporu yine olucak.

Iced Earth TR:
Matthew Barlow'un hala polislik statüsünde oluşu tüm fanatikler tarafından garip karşılanan bir durum.Bu durum sizleri yeni albümün kayıtlarında ve çalışmalarınızda rahatsız ediyor mu? Bu durumun gidişatı ne yönde şekillenicek ? Zira grup bilindiği üzere yeni albüm çıkışı ile bir turneye çıkıcak. Matthew'ın mesleği bu turnenin yurtdışı ayaklarında sorun teşkil etmeyecek mi? Bu konu hakkındaki kafanızdaki çözümler nelerdir?

Brent Smedley:
Hayır, Matt'in kanun adamı olması beni ilgilendirmiyor. Bu sadece tur planlarımız için bizi zorlıyacak gibi. Ama fazla sorun yaşayacağımızı sanmıyorum. İşler önceden konuştuğumuz gibi şekillenecek.

Iced Earth TR:
Genel Iced Earth ve size gelecek olursak sorularımız daha farklı yönde şekillenicek.Öncelikle bu konunun en çok merak ettiğimizin sorularından biri gruptan 2 kere ayrılmanız ve 3 kere tekrar davet edilmeniz.Hakkınızdaki en garip karşılanan durumlardan biri bu.Bu ayrılışlar hakkında bizlere bilgi verebilir misiniz? Ayrılışların genel sebepleri kişisel sebepler miydi yoksa grup içerisindeki olaylar mıydı ? Ve tekrar tekrar davet edilmeniz sizin bariz Iced Earth'ün yapıtaşlarından olduğunuzun kanıtıdır.Bu konu hakkındaki düşüncelerinizi öğrenebilir miyiz?

Brent Smedley:
Grubu terketme nedenlerim hep kişiseldi. Zor zamanlar ve sağlık problemleri yaşıyordum. Kendimi iyi hissettiğimde geri döndüm ama işler ikinci kez kötüye gitti. Kendimi Iced Earth'ün önemli bir parçası olarak görüyorum ve gruba 3. kez katılabildiğim için çok mutluyum.

Iced Earth TR:
Jon Schaffer'ın Iced Earth grubu içerisindeki sert ve kesin tavırları, üyelere karşı olan tutumlarındaki netlik gözden kaçmayacak kadar ortada.Tabiri caizse yıllanmış ve Iced Earth tarihinde çok büyük işler başarmış bir grup üyesi olarak Schaffer'ın size karşı olan tutumu da bahsedilen gibi midir ? Bu gerçekten Iced Earth severler tarafından merak konusu. Bizleri aydınlatır mısınız?

Brent Smedley:
Jon bana her zaman büyük bir saygı ile yaklaştı. Bazen çok şeyler isteyebiliyor, ama hiç bir zaman kendi veremeyeceği şeyler istemiyor. Yüksek bir standardı var ve Iced Earth'ü çok iyi yerlere getirdi. Bu yüzden herkesin, herşeyin en iyi olmasını istiyor.

Iced Earth TR:
Alive In Athens'teki akıl almaz performansınızla birlikte, aklımızda bir kaç soru belirmekte.Parçalara kattığınız farklı ritimler ve anlık olarak yazılan davul ritmleri gözden kaçmamakta.Davul konusundaki yetenekleriniz göz önünde bulundurulduğunda birçok ünlü ve yıllarını vermiş davulcunun sentezlenmiş hali üzerinizde görülmekte.Brent Smedley olarak davul konusunda idol olarak belirlediğiniz isimleri ve tekniklerine duyduğunuz hayranlıklar hakkında bahsedebilir misiniz?

Brent Smedley:
Alive In Athens övgülerinizden dolayı teşekkür ederim. Iced Earth'ün duygusunu, gücünü ve yoğunluğunu taşıyan sihirli bir şovdu. Kendi stilimi oluştururken örnek aldığım çok fazla kişi var. Favorim Dean Castronova'dır. Diğerleri ise Bill Ward, Scott Rockenfield, Nicko McBrain, Gene Hoglan ve Mitch Mitchell. Hepsinde kendilerine özgü ve ilgi çekici yanlar buldum. Onlar üzerinde çok fazla çalıştım ve hepsinin beğendiğim yanlarını kendi stilimde birleştirdim.

Iced Earth TR:
Iced Earth'ün tarihine baktığımızda "The Glorious Burden" gibi vatan sevgisi bir başka deyişle milliyetçilik dolu bir albüm gözümüze çarpmakta.Belki de grubun en çok sansasyon yaratan albümlerinden biri.Bu albümün yayınlanması ile fanlara yansıtılabilen bir milliyetçiliğin Iced Earth içerisinde hakim olduğu o albümün çıkarıldığı dönem için bariz bir durumdaydı.Bu siyasi durum şu dönemde de Iced Earth grubu içerisinde hakim bir olgu mu? Grup üyeleri bu konuda birbirleri ile etkileşimdeler mi? Iced Earth'ün milliyetçiliğini fanlarına yansıtması ve Matthew Barlow'un bu albümün çıkışı sebebinden dolayı gruptan ayrıldığı dedikodusu konusunda düşünceleriniz nelerdir?

Brent Smedley:
"The Glorious Burden"ı çok seviyorum. O albümde çalmadığım halde en sevdiğim Iced Earth albümlerinden biri. Şunu söyleyebilirimki hepimiz çok milliyetçiyiz. Milliyetçiliğimizi fanlarımıza göstermek hoşumuza gidiyor.
Matt grubu bu albüm yüzüden terketmedi. Vakti geldiği için terketti.

Iced Earth TR:
Iced Earth'ün muhteşem sahne şovlarına baktığımızda adeta grup üyelerinin parçada hakim duygu ile bir bütün olduğu ve müziğe hakimliklerinin katlarca arttığı inanılmaz bir boyutta göze çarpmakta. Sizce ruhunuzu en iyi yansıtan ve yeteneklerinizi göz önüne aldığınızda en favori Iced Earth parçanız nedir?

Brent Smedley:
Konserlerimiz için söylediğiniz güzel şeylerden dolayı teşekkür ederiz. Iced Earth kendini her zaman mükemmel şovlarıyla gösteren bir gruptur.
Bir şarkı seçmek çok zor, favorilerimden bazıları vahşi tabiatı ve çift bas davulu nedeniyle Violate, agresyonundan dolayı "The Coming Curse", sadece çok güzel bir parça olduğu için "Pure Evil", ve büyük duygusal anlamlar taşıyan "I Died For You".

Iced Earth TR:
Framing Armageddon baştan sona tam bir şaheser. Bu albümdeki en iyi parça sizce hangisi? Neden? Ripper'ın albümdeki rolü hakkında ne düşünüyorsunuz?

Brent Smedley:
Framing Armageddon bencede bir şaheser. Favori parçam "The Clouding". Konserler için mükemmel bir kapanış parçası. Tim'in bu albümde çok iyi işler çıkardığını düşünüyorum.

Iced Earth TR:
Daha önce de tecrübe ettik ki (Tim Owens röportajımız), Jon Schaffer dışında grup üyeleri genellikle Iced Earth'ün yeni projeleri hakkında pek konuşmazlar.Fakat biz sizin Iced Earth için özel bir eleman oluşunuzu göz önünde bulundurarak Iced Earth'ün geleckte bizi ne gibi farklı projelerle şaşırtacağını merak etmekteyiz.Bu konuda bize verebileceğiniz küçük sırlarınız bizler için çok değerli böyle projeler söz konusu mu ?

Brent Smedley:
Gelecek planlarımız Something Wicked Part 2'yi bitirmek yönünde. Daha sonra bir tur ve yakın gelecekte bir DVD. Daha sonra mesajımızı kitlelere yaymaya devam. Tabiki bunları en iyi kayıt kalitesi ve en iyi konser performanslarıyla yapmak. Hayatımın büyük bir kısmını davullar üzerinde ustalaşmak üzerine geçirdim. Beğendiğiniz için teşekkür ederim.

Iced Earth TR:
Sizin de bir Heavy - Power metal grubu için fazlasıyla ideal bir davulcu olduğunuz göz önüne alındığınızda akla Jon Schaffer'ın sizden parçalardaki davullar konusunda farklı isteklerde bulunup bulunmadığı sorusu gelmekte.Bu durum nasıl gelişmekte? Yoksa tam aksine grupta davulun tek hakimi siz misiniz?

Brent Smedley:
Jon tüm parçalarda davullar için kesin fikirlere sahip. Benim kendi stilimi kullanmak için iznim var. Ama son söz Jon'a ait.

Iced Earth TR:
“Slave To The Dark – The Century Media Years” adı altında 13 CD ve 1 DVD'den oluşacak olan yeni bir Iced Earth ürününün yayınlanması bazı kaynaklarda söz konusu durumda.Bu projenin gerçeklik değeri nedir? Böyle bir proje gerçekleşecek ise tüm parçaların remastering, remix işlemlerinden geçmesi şuan için Iced Earth'in meşguliyetine bakıldığında imkansız durumda.Bu gerçekten kafa karıştırıcı olmak üzere bir durum.Bu çıkması konuşulan yeni proje hakkında söyleyebilecekleriniz nelerdir?

Brent Smedley:
Century Media için toplama albüm planları olduğunu biliyorum ama konuyla ilgili fazla bilgim yok. Remix ve Remaster işlemleri yapılması gerektiği zaman, zaman yaratılır.

Iced Earth TR:
Yeni çıkacak albüm ile devam edicek hikayenin Revelation Abomination'dan sonra sona erip ermeyeceği tüm Iced Earth dinleyicileri tarafından merak konusu.İlk albümdeki Something Wicked Part 2 parçasının oluşu ve ardından gelen ikinci bir albümün oluşu aynı zamanda ikinci albüm ile ilgili bilgilerin açıklanışı ile Something Wicked Part 3 parçasını görmemiz bizler için merakımızı artırmamıza daha da yardımcı olmuş durumda.Bu konuda hakkında söylecekleriniz nelerdir? Hikayenin devam etmesi gibi bir durum söz konusu mu?

Brent Smedley:
Eğer hikaye bu albümden sonra devam ederse -ki bunu zaman göstericek- evet. Bu her yönden genişletilebilecek çok detaylı bir hikaye.
Tokioßaby~
Tokioßaby~
Vampir
Vampir

- Similar topics